NEWS:

Our Governors

Mrs Sarah Gill - Headteacher

Date of Appointment: 01/01/2018 

Term of Office: Continuous (until end of headteacher role)

Appointed by: Ex-officio Trustee

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Resource Committee, Standards and Curriculum Committee

Mrs Gill was successful in being appointed Headteacher at Ivy Bank Primary School in March 2018. She is passionate about Ivy Bank and hopes to build on the success of the OFSTED visit in February 2018.

When not at school she can be found spending time with her family and two Golden Doodles.

Simon Yates - Parent Governor - Chair of Governors

Date of Appointment: 06/11/2015. Re-elected 06/11/2019

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Parents

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Resource Committee, Standards and Curriculum Committee

Clare Picksley - Staff Governor

Date of Appointment: 22/02/2016

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Staff

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Resource Committee

Patricia Broadley - Co-Opted Governor - Standards and Curriculum Chair

Date of Appointment: 01/03/2015 (re-elected in academic year 2018/19) 

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Co-opted

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Standards and Curriculum Committee

Brian Puddicombe - Co-Opted Governor

Date of Appointment: 01/03/2015 (re-elected in academic year 2018/19) 

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Co-opted

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Standards and Curriculum Committee

Kevin Teburi - Co-Opted Governor - Resources Chair

Date of Appointment: 07/2017

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Co-Opted

Pecuniary Interests: Genedata Ltd

Committees: Resource Committee, Audit Committee

Jonathan Stubbs - Co-Opted Governor 

Date of Appointment: 07/2017

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Co-Opted

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Resource Committee, Standards and Curriculum Committee, Audit Committee

Jane Oliver - Staff Governor

Date of Appointment: 04/05/2018

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Staff

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Standards and Curriculum Committee

Michelle Moseley - Co-Opted Governor 

Date of Appointment: 07/2017

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Co-Opted

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Resource Committee, Audit Committee

Laura Farrand - Parent Governor

Date of Appointment: 22/05/2019

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Parents

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Standards and Curriculum Committee

Melany Darlington - Parent Governor

Date of Appointment: 06/11/2019

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Parents

Pecuniary Interests: None declared

Committees: TBC

 

 

Former Governors (past 12 months)

Matthew Harvey - Parent Governor

End of term: 05/11/2019

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Parents

Pecuniary Interests: Royal Bank of Scotland

Committees: Resource Committee

Name: Rose Hopkins

End of Term: 6/07/2019 (Resigned)

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Parents

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Resources

Name: Nicky Winder

End of Term: 26/04/2019 (Resigned)

Term of Office: 4 Years

Appointed by: Parents

Pecuniary Interests: None declared

Committees: Resources